Thuja Smaragd – jak ji správně vytvarovat?

Pokud se rozhodneme, že chceme túji nechat vyrůst jen do určité výšky, zastřiháváme ji poprvé až poté, co této výšky dosáhne. Po dosažení této požadované výšky ji sestřihneme přesně na požadovanou úroveň. Tuto výšku pak musíme udržovat každoročním zástřihem, který provádíme na jaře nebo na podzim. Pro udržení správné vláhy a neprorůstání plevele je dobré kolem zasazené rostliny rozmístit mulčovací kůru.
Pokud ji budeme umisťovat samostatně, můžeme se rozhodnout i pro neobvyklý tvar túje a vytvořit z ní okrasný prvek zahrady. Thuja Smaragd se totiž dá natvarovat do pozoruhodných tvarů. Jedním z obvyklých sestřihů bývá kupříkladu spirála. Takovéto živé ploty jsou pak velmi zajímavé.
Pokud nemáme zahradu a přesto si přejeme přinést do domova krásnou celoročně zelenou túji, nemusíme smutnit, Thuja Smaragd se hodí i pro pěstování v truhlících a květináčích, které pak můžeme umístit třeba na balkon.

Thuja Smaragd – použití

Thuja Smaragd je vhodná rostlina zejména do živých plotů a to volně rostoucích. Nevyžaduje tedy téměř žádnou práci ani zastřihávání. Proto je ideální jako zástěna nebo optické oddělení prostoru pro ty, kteří už do takovéhoto plotu nechtějí nebo nemohou investovat příliš času na údržbu. Jediné co je potřeba udělat je jednou do roka sestřihnout a přihnojovat, aby byla túje stále krásná. Thuja Smaragd může stát i samostatně a stát se tak dominantou některé části zahrady. Ve skupinách s jinými rostlinami zase bude dotvářet celkový dojem koutu, kterému bude taktéž skvostně dominovat.

Thuja Smaragd – za kolik nakoupit?

Pořizovací cena sazenice Thuje Smaragd se může lišit a to vzhledem ke stáří a vzrůstu rostliny. Mladé a tedy méně vzrostlé sazenice, které měří kolem třiceti centimetrů, se prodávají za ceny od třiceti do přibližně šedesáti korun. Starší rostliny, které měří už okolo jednoho metru, nakoupíme za cenu kolem dvou set padesáti korun.

Tip: Kovové ploty

Kovový plot

Pletivo

Ploty a oplocení

Kované ploty