Co Thuja Smaragd potřebuje?

Než se pustíme do jejího vysazování, měli bychom si zjistit, co Thuja Smaragd potřebuje, zejména do jaké půdy se hodí. Thuja Smaragd vyžaduje lehkou půdu, propustnějšího charakteru. Vyhovuje jí půda kyselejší, ale zvládne žít i v jakékoli jiné. Thuja Smaragd vyžaduje světlé stanoviště. Pokud je zasazena do stínu nebo polostínu, roste pomaleji a navíc může docházet k jejímu naklánění z důvodu jejího růstu za světlem. Půda by neměla příliš vysychat, neboť pak může Thuja Smaragd začít zbytečně shazovat jehličí a dochází k jejímu řídnutí. V případě, že je sázíme do živého plotu, měli bychom dodržovat optimální vzdálenost, která je daná velikostí dospělé rostliny. Ta, pokud ji nezastřiháváme, může dorůst až šesti metrů a průměru přibližně osmdesáti centimetrů. Proto bychom měli sázet Thuji Smaragd do řady s odstupem kolem padesáti až šedesáti centimetrů. Až zhoustne a nabere na objemu, vytvoří neprůhlednou stěnu. Thuja Smaragd je mrazuvzdorná, takže naše zimy jí nevadí. Stejně tak jí nevadí ani nadmořské výšky.

Thuja Smaragd a péče o ni

Thuja Smaragd – sázení

Před výsadbou bychom měli půdu pro sazenice dobře připravit a prokypřit. Díru, do které budeme rostlinu vkládat, vykopeme přibližně dvakrát tak velkou jako je květináč nebo kořenový systém rostliny, kterou jsme zakoupili. Rostlinu vložíme do díry a zasypeme do půlky substrátem a vydatně zalijeme. Poté dosypeme zbytkem hlíny a ušlapeme.

Thuja Smaragd – hnojení

Hnojení bezprostředně po sadbě je vhodné provádět u sazenic zakoupených v květináči. U rostlin zakoupených s holými kořeny se ale hnojení ihned po výsadbě nedoporučuje. Průběžně se pak Thuja Smaragd hnojí obvykle asi třikrát do roka. Hnojivo se aplikuje ke kořenům, ne na rostlinu, aby se nespálily větvičky. Hnojíme zhruba od dubna do července. Ale u hnojení vždy platí raději méně než více.