Thuja Smaragd a její výhody oproti jiným tújím

Jak jsme si již řekli na úvodní straně, je Thuja Smaragd oproti jiným tújím ve výhodě. Má hustou korunu sytě zelené barvy, která si drží svůj tvar. Jiné túje mohou po několika letech vypadat nevzhledně, protože se příliš rozrostou, ale Thuja Smaragd nepřerůstá a tudíž s ní není práce se zastřiháváním jako u jiných druhů. Lidé si ji oblíbili pro svou krásně zelenou barvu, kterou si navíc drží i v zimě. Ti, kteří mají na zahradě jiné odrůdy tújí, možná vědí, že starší kusy začnou zahnědávat obzvláště na zimu. Thuja Smaragd je krásně zelená po celý rok, na zimu může maximálně lehce změnit odstín.

Tip: Přemýšlíte, jaká si pořídit garážová vrata? Dnes patří mezi neoblíbenější typy zřejmě výklopná vrata nebo sekční vrata. Vyrábějí se v mnoha rozměrech a také v různých provedeních a s různými pohony vrat. Vybrat si tak můžete vrata, která budou přesně odpovídat Vašim představám.

Thuja Smaragd – popis rostliny

Thuja Smaragd má pravidelný tvar kuželu, dorůstá do výšek kolem čtyř metrů kolem dvacátého roku života, ale kolem padesátého roku už může měřit až šest metrů. Má výrazně zelenou barvu, která jí drží po celý rok. Její korunu zdobí husté lesklé listy. Na začátku podzimu se na ní tvoří drobné, asi 8 milimetrů velké šišky. Thuja Smaragd je opravdu velmi rychle rostoucí rostlinou. Proto se hodí na místa, která je žádoucí rychle osázet vegetací. Musíme jí ale k tomu poskytnout optimální podmínky. Průměrně doroste Thuja Smaragd přibližně o padesát centimetrů za rok, cože je ale hodnota spíše za optimálních podmínek. Pokud tedy koupíme třiceti centimetrové sazenice, můžeme teoreticky počítat s tím, že za dva roky budeme mít na zahradě téměř dvoumetrové stromky, ve skutečnosti budou měřit spíše metr a čtvrt, ale pokud budeme rostlinu dost zalévat v teplém období, tedy přes léto, poroste rychleji.

Odkud se vzala Thuja Smaragd?

Thuja Smaragd je poměrně mladou odrůdou tújí. Byla vyšlechtěna v roce 1950 ve Spojených státech, odkud původně pochází, konkrétně z jejich východního pobřeží. V jejím domově se jí daří ve vlhkém prostředí dokonce až bahnitém. Roste často poblíž řek a vyskytují se i celé lesy tújí.